ładuję...
Zdjęcie
 • lokalizacja

Szczawnicki cypel

Szczawnica | Relaks

Poznaj miejsce

Cypel nad Dunajcem jest wyspą położoną tuż obok schroniska Orlica, przy ujściu rzeki Grajcarek do Dunajca. Co ciekawe, jedynie południowa połowa cypla znajduje się w Pienińskim Parku Narodowym -  północna za to znajduje się w granicach Szczawnicy. Miejsce przy wysokim poziomie Dunajca staje się wyspą i jest otoczone wodą nawet od strony ścieżki turystycznej. Nie przeszkadza to jednak w dotarciu na Cypel, gdyż jest on połączony ze Szczawnicą drewnianym mostem.

 • rzeka

  Szum rzeki

  W porównaniu z resztą Szczawnicy cypel jest oazą spokoju. Dzięki położeniu na uboczu miejsce to odwiedza znacznie mniej turystów niż np. Pieniński Park Narodowy czy centrum uzdrowiska. Aby umilić turystom wypoczynek, w centrum wyspy znajdują się piękna kompozycja kwiatowa oraz ławki z widokiem na Dunajec.

 • rzeka

  Spływ Dunajcem

  100 m od Cypla znajduje się dolna przystań flisacka, przy której kończy się spływ drewnianą łodzią rozpoczynający się w Sromowcach Wyższych lub Niżnych. Miejsce jest otoczone przez dwie karczmy serwujące tradycyjne potrawy.

 • woda

  Tor Kajakowy

  Przy Cyplu rozpoczyna się również tor kajakowy.. Warto wspomnieć, że to właśnie ze Szczawnicy pochodzi Mateusz Polaczyk - czterokrotny wicemistrz świata w slalomie kajakowym!

 • rowerzysta

  Ścieżka rowerowa

  Tuż przy cyplu znajdują się piesza i rowerowa ścieżka, które prowadzą na Słowację, gdzie zaczyna się słynna Trasa Pienińska. Można nią również dojść do promenady w Szczawnicy.

 • sklep

  Biały Domek

  W dwudziestoleciu międzywojennym na cyplu znajdował się pensjonat o nazwie Biały Domek. Był to uroczy niewielki obiekt z 12 miejscami noclegowymi położony tuż nad Dunajcem, który został zniszczony podczas powodzi w 1934 r. Niestety nie zachowały się żadne ślady budynku, jedynie po stronie Szczawnicy znajduje się tabliczka upamiętniająca historię tego miejsca.

Zobacz mapę

Częste pytania

Poznaj okolicę

ładuję...

Noclegi

Nasza przygoda dopiero się zaczyna.

Jesteśmy pierwszym startupem w Polsce pracującym nad wprowadzeniem sztucznej inteligencji do turystyki górskiej.

Dołącz do nas i rozwijaj się razem z Poznaj Góry!
Polityka prywatności oraz regulamin korzystania z serwisu poznajgory.pl Redinnlabs - logo

Copyright Poznaj Góry 2024. All rights reserved.

wersja portalu: 4.5.1