ładuję...
Łapsze Niżne z lotu ptaka, Tatry w tle

Pieniny

 • słońce Dobra pogoda
 • krajobraz Teren
 • krajobraz Podział

Poznaj region

Pieniny są idealnym miejscem, aby realizować wszelkie pasje związane z wędrowaniem czy ogólnie rozumianym aktywnym wypoczynkiem. Położone między Tatrami a Beskidami szczycą się niesamowitymi panoramami oraz wyjątkowo bogatą fauną i florą. Każdy turysta chcący doświadczyć walorów tego regionu, powinien odwiedzić takie szczyty jak: Trzy Korony, Sokolica czy Wysoka. Warto również zaplanować czas na zwiedzenie Niedzicy czy Szczawnicy, pełnych zabytków, skrywających wiele intrygujących historii.

 • zakładka

  Geneza nazwy

  Pochodzenie nazwy Pienin nie jest pewne. Część badaczy uważa, że pochodzi ona od słów “piana” albo “pion”. Zostały one, ponoć, zainspirowane kolejno przez pianę tworzącą się na przełomie Dunajca w wyniku pędu wody i pionu ścian wąwozów oraz przełomów. Inną rozważaną możliwością jest celtyckie słowo “penn”, które oznaczało górę lub szczyt.

 • krajobraz

  Wulkaniczne pochodzenie masywu Jarmuta

  Masyw Jarmuty jest zbudowany z mioceńskich andezytów pienińskich. Były one wydobywane na zboczach Czuprany, a następnie używano ich w budownictwie. Dziś możemy je zobaczyć w formie płaskorzeźb na gmachu Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie lub jako krawężniki w krakowskim Starym Mieście.

 • las

  Endemity

  W Pieninach można znaleźć dwa endemiczne gatunki roślin: mniszek pieniński porastający szczyty Trzech Koron oraz pszonak pieniński, który porasta skały Góry Zamkowej oraz mury zamku w Czorsztynie.

 • krajobraz

  Podział Pienin

  Pieniny dzielą się na 3 części: Pieniny Spiskie - między doliną Białki a zamkiem Niedzickim, Pieniny Właściwe - między Czorsztynem a Szczawnicą, oraz Małe Pieniny- między Dunajcem na wysokości Szczawnicy a przełęczą Rozdziele na wschodzie. Do Pienin Właściwych zalicza się też słowacka Grupa Golicy. Najwyższym szczytem Pienin jest Wysoka (1050 m n.p.m.).

Wybrane Noclegi

Podregiony

ładuję...

Krościenko nad Dunajcem

Stolica Pienin

Gmina Łapsze Niżne

Ostoja polskiego Spiszu

Jaworki

Dzielnica Szczawnicy

Gmina Czorsztyn

Za górami za... jeziorem!

Pieniny Małe

Najniższa część Pienin

Pieniny Właściwe

Ikona gór polskich

Szczawnica

Pienińskie uzdrowisko

Zobacz mapę

Nasza przygoda dopiero się zaczyna.

Jesteśmy pierwszym startupem w Polsce pracującym nad wprowadzeniem sztucznej inteligencji do turystyki górskiej.

Dołącz do nas i rozwijaj się razem z Poznaj Góry!

Polityka prywatności oraz regulamin korzystania z serwisu poznajgory.pl Redinnlabs - logo

Copyright Poznaj Góry 2024. All rights reserved.

wersja portalu: 4.5.0