Poznaj miejsce
Pieniny są idealnym miejscem, aby realizować wszelkie pasje związane z wędrowaniem czy ogólnie rozumianym aktywnym wypoczynkiem. Położone między Tatrami a Beskidami szczycą się niesamowitymi panoramami oraz wyjątkowo bogatą fauną i florą. Każdy turysta chcący doświadczyć walorów tego regionu, powinien odwiedzić takie szczyty jak: Trzy Korony, Sokolica czy Wysoka. Warto również zaplanować czas na zwiedzenie Niedzicy czy Szczawnicy, pełnych zabytków, skrywających wiele intrygujących historii.
-
Geneza nazwy
Pochodzenie nazwy Pienin nie jest pewne. Część badaczy uważa, że pochodzi ona od słów “piana” albo “pion”. Zostały one, ponoć, zainspirowane kolejno przez pianę tworzącą się na przełomie Dunajca w wyniku pędu wody i pionu ścian wąwozów oraz przełomów. Inną rozważaną możliwością jest celtyckie słowo “penn”, które oznaczało górę lub szczyt.
-
Wulkaniczne pochodzenie masywu Jarmuta
Masyw Jarmuty jest zbudowany z mioceńskich andezytów pienińskich. Były one wydobywane na zboczach Czuprany, a następnie używano ich w budownictwie. Dziś możemy je zobaczyć w formie płaskorzeźb na gmachu Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie lub jako krawężniki w krakowskim Starym Mieście.
-
Endemity
W Pieninach można znaleźć dwa endemiczne gatunki roślin: mniszek pieniński porastający szczyty Trzech Koron oraz pszonak pieniński, który porasta skały Góry Zamkowej oraz mury zamku w Czorsztynie.
-
Podział Pienin
Pieniny dzielą się na 3 części: Pieniny Spiskie - między doliną Białki a zamkiem Niedzickim, Pieniny Właściwe - między Czorsztynem a Szczawnicą, oraz Małe Pieniny- między Dunajcem na wysokości Szczawnicy a przełęczą Rozdziele na wschodzie. Do Pienin Właściwych zalicza się też słowacka Grupa Golicy. Najwyższym szczytem Pienin jest Wysoka (1050 m n.p.m.).