ładuję...
Zdjęcie
  • 3,6 tys mieszkańców
  • Niegdyś uzdrowisko

Krościenko nad Dunajcem

Atrakcyjne o każdej porze roku!

Poznaj podregion

Krościenko nad Dunajcem jest małą miejscowością położoną w południowej części Polski. Jest znana przede wszystkim jako miejsce turystyczne, zważając na liczne walory przyrodnicze: Przełom Dunajca, sąsiedztwo ze Słowacką częścią Pienin, bliskość górskich szczytów. Krościenko jest wsią chętnie odwiedzaną zarówno w lecie, jak i w zimie; latem bowiem może podziwiać piękno przyrody w pełnej okazałości, a w okolicach Nowego Roku - gdy szczyty górskie na dobre zostaną przykryte śniegiem - możemy oddać się białemu szaleństwu, choćby przez jazdę na nartach.

  • Spływ flisacki

    Dotyczy on nie tyle samego Krościenka, co gminy. Spłynąć Przełomem Dunajca wraz z flisakami możemy w okresie od 1 kwietnia do 31 października. Najpopularniejszą trasą jest ta biegnąca od Sromowców Niżnych do Szczawnicy.

  • Krościenko miastem o doniosłej randze?

    Krościenko w średniowieczu znalazło się na drodze królewskiej (tzw. Via Regia), prowadzącej z Krakowa do Budy. Jeszcze do połowy XX w. co tydzień odbywały się targi, a do II połowy XIX w. w mieście miały miejsce także jarmarki, co może  świadczyć o doniosłej roli miasta w rejonie Pienin!

  • Krościenko tematem utworów literackich!

    Wieś pojawia się w poezji ludowej, napisanej m.in. przez Michała Słowika-Dzwona, Helenę Wolską oraz Krystynę Aleksander.

  • Bogactwo kulturowe gminy

    Gmina Krościenko nad Dunajcem jest bogata w inne liczne atrakcje, m.in. kolejkę linową w Szczawnicy prowadzącą na szczyt Palenicy czy zamki w Niedzicy i Czorsztynie.

Zdjęcie
  • 3,6 tys mieszkańców
  • Niegdyś uzdrowisko

Krościenko nad Dunajcem

Atrakcyjne o każdej porze roku!

Poznaj Miejsce

Historia miasta

Powstanie Krościenka, jak i innych okolicznych miast wiązane jest najczęściej z utworzeniem w  Pieninach Zamku. Kronikarz Jan Długosz wymienia Krościenko w 1251 r. jako jedno z przypuszczalnych miast założonych przez księżną Kingę, żonę Bolesława Wstydliwego. Samo miasto zostało lokowane na prawie magdeburskim prawie 100 lat później od pierwszego wspomnienia o nim - w 1348 r., a dokonał tego król Kazimierz Wielki. Zaś za początek uzdrowiskowej historii miasta uznaje się kupienie go przez rodzinę Grossów w I połowie XIX w. Woda z uzdrowiskowych źródeł była transportowana do aptek i szpitali m.in. w Krakowie i Lwowie.

Turystyka

Przez Krościenko przebiega wiele szlaków turystycznych. Korzystając z bliskości Pienińskiego i Gorczańskiego Parków Narodowych, wieś ma okazję do rozwoju. Znajduje się tu siedziba Oddziału Pienińskiego PTTK, działającego na terenie gmin Krościenko nad Dunajcem, Czorsztyn i Ochotnica Dolna. Do atrakcji miejscowości należą liczne zabytki, w tym gotycki kościół i drewniane domy przy Rynku, a także źródła mineralne. Popularnością cieszy się spływ Pienińskim Przełomem Dunajca, którego początki sięgają XIX w. a który do dzisiaj stanowi główny punkt zainteresowań turystów.

Lokalna kultura

We wsi funkcjonują m.in. Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego, prywatna „Wystawa przyrodnicza i nie tylko…” Tadeusza Olesia, Galeria Sztuki Pienińskiej Stanisława Czepiela czy wystawa makiet krajobrazu pienińskiego „Makiety Pienińskie” Zbigniewa Urbańskiego. Ponadto we wsi odbywają się liczne imprezy okolicznościowe w amfiteatrze  „Pod wierzbą”: w noc świętojańską („Wianki na Dunajcu”), w drugi weekend lipca („Jarmark Krościeński”), w lipcu i sierpniu („Lato Krościeńskie”), w ostatni weekend lipca („Biesiada nad Dunajcem”) i w piątek po Bożym Ciele (impreza z okazji Międzynarodowego Spływu Kajakowego na Dunajcu).


Źródła

Częste pytania

Relacja

Noclegi

Szczyty i atrakcje

ładuję...
Zdjęcie

Kopia Górka

Centrum kultury i religijne!

Zdjęcie

Kościół Wszystkich Św.

Krościenko | architektura

Zdjęcie

Strefa rekreacyjna

Krościenko n/D | relaks

Zdjęcie

Grzybek dla turysty

Punkty widokowe | Krościenko

Zdjęcie

Rynek w Krościenku

Rynek | Krościenko

Zdjęcie

Velo Dunajec

Trasa rowerowa

Zdjęcie

Źródła wód mineralnych

Woda mineralna | Krościenko

Zobacz mapę

Nasza przygoda dopiero się zaczyna.

Jesteśmy pierwszym startupem w Polsce pracującym nad wprowadzeniem sztucznej inteligencji do turystyki górskiej.

Dołącz do nas i rozwijaj się razem z Poznaj Góry!
Polityka prywatności oraz regulamin korzystania z serwisu poznajgory.pl Redinnlabs - logo

Copyright Poznaj Góry 2025. All rights reserved.

Wersja portalu : 5.3.0