ładuję...
Zdjęcie
  • Żar
  • Czerwony szlak

Pieniny Spiskie

Niedoceniony skarb

Poznaj podregion

Pieniny Spiskie są położone między pienińskim przełomem Dunajca a przełomem Białki. Ich tereny rozciągają się na przestrzeni o długości około 14 km i szerokości 3-4 km. Mimo stosunkowo niedużej wielkości tego regionu znajdują się w nim jedne z bardziej rozpoznawalnych atrakcji regionu Pienin. Większość osób słyszało o zamku w Niedzicy, tamtejszej tamie czy o rejsach po jeziorze Czorsztyńskim, podczas planowania wycieczki w te okolice. Niestety szlaki Pienin Spiskich są znacznie rzadziej wspominane, co sprawia że planując wyjazd można przegapić okazję na przeżycie cudownej przygody, poruszając się wzdłuż tamtejszego czerwonego szlaku.

  • Nawodnienie regionu

    Rejon Pienin Spiskich jest silnie nawodniony z powodu występujących tam aż 130 źródeł, których potoki należą do zlewni Dunajca. Zasilają one głównie Przykopę, Łapszankę, Niedziczankę lub bezpośrednio Jezioro Czorsztyńskie.

  • Zamek w Niedzicy

    Średnio Muzeum Zamkowe w Niedzicy odwiedza rocznie około 230 tys. turystów. Jest to tylko o połowę mniej w porównaniu do na przykład Ojcowskiego Parku Narodowego.

  • Rzeźba terenu

    Grań główna Pienin Spiskich w okolicach Żaru jest skalista, wąska i stroma. Stoki poprzecinane są dolinami, a płynące ich dnem potoki w niektórych miejscach mają nagie koryto wyrzeźbione w skale.

  • Polski Spisz

    Polski Spisz leży między granicą polsko-słowacką na południu, rzeką Białką na zachodzie i północy oraz rzeką Dunajec na północnym wschodzie. Historycznie do Spiszu należy również pas terenu na północ i zachód od obecnego koryta Białki wskutek zmiany jej biegu w XVII wieku.

  • Najniższa część Pienin

    Region Pienin Spiskich jest najniższy spośród pasm składających się na Pieniny. Jego wysokość względem Jeziora Czorsztyńskiego wynosi ok. 350 metrów.

Zdjęcie
  • Żar
  • Czerwony szlak

Pieniny Spiskie

Niedoceniony skarb

Poznaj Miejsce

Góry, szlaki i czego chcieć więcej?

Warto zacząć od nie aż tak znanego czerwonego szlaku prowadzącego z Niedzicy do Dursztyna. Jego trasa przebiega przy najwybitniejszych szczytach tego regionu. Są one miejscami przepełnionymi intrygującą historią oraz pięknymi widokami. Właśnie podróżująć tą trasą można zdobyć Żar (879 m n.p.m), gdzie wręcz trzeba wstąpić na znajdującą się tam wieżę widokową. W Dursztynie spotykamy się z koniecznością wyboru między kontynuowaniem wycieczki czerwonym szlakiem albo zboczeniem na szlak zielony. Niezależnie od decyzji w obu przypadkach trafimy na perełki, które aż żal przegapić. Decydując się na zielony szlak, poruszając się wzdłuż łąk, można podziwiać charakterystyczne wapienne skałki. Z kolei kontynuując czerwonym szlakiem dociera się do szczytu Grandeus (796 m n.p.m), którego malownicze widoki na Tatry niejednemu turyście już zaparły dech w piersi.

Mieszkańcy, zabytki i atrakcje

Pieniny Spiskie są zaliczane do terenów polskiego Spiszu, który w wyniku ścierania się kultury polskiej, słowackiej i węgierskiej, jest unikatowy w skali kraju. Uwidacznia się to poprzez specyficzne stroje ludowe oraz sposób budowy wsi, jak i indywidualnych gospodarstw. Różnice można również zaobserwować w architekturze murowanych kościołów, znajdujących się w m.in. Niedzicy, Frydmanie czy Łapszach. Jednak nie to jest atrakcją która przyciąga tam co roku niesamowite ilości zwiedzających. Zaszczyt ten oddaje się Zamkowi w Niedzicy, który swoją wręcz wyjętą z filmu lokalizacją, kilkusetletnią historią i jedynymi w swoim rodzaju stałymi wystawami zainteresuje każdego, niezależnie od wieku. Nie można też zapomnieć o jeziorze Czorsztyńskim, nad którym położony jest ten zamek. Oprócz dość szerokiej oferty sportów wodnych, dostępne są rejsy z przewodnikiem, gdzie otoczeni bajecznymi krajobrazami poznamy lokalne historie i legendy.

Gorzej niż reszta Pienin, lepiej niż Beskidy

Wielokrotnie był już wspomniany brak rozpoznawalności Pienin Spiskich w porównaniu do innych regionów Pienin. Jednak niewiele osób może zdawać sobie sprawę, że część terenów nazywanych “Zielonymi Skałkami” stanowi enklawę Pienińskiego Parku Narodowego. Objęcie ich ochroną ścisłą było spowodowane chęcią zachowania rzadkich gatunków roślin oraz jedynej w Pieninach ostoi żbika. Rozważając w swojej pracy bogactwo przyrodnicze Pienin Spiskich, Krystyna Grodzińska stwierdziła, że jest ono uboższe w porównaniu do reszty tego pasma, ale za to bardziej rozmaite niż w Beskidach. Szczególnie ciekawe mogą się okazać niektóre gatunki alpejskie, które przywędrowały z Tatr wzdłuż koryta Białki.


Źródła

Częste pytania

Relacja

Noclegi

Szczyty i atrakcje

ładuję...
Zdjęcie

Barwinkowa Góra

Pieniny Spiskie

Zdjęcie

Cisówka

Pieniny Spiskie

Zdjęcie

Żar

Pieniny Spiskie

Zobacz mapę

Nasza przygoda dopiero się zaczyna.

Jesteśmy pierwszym startupem w Polsce pracującym nad wprowadzeniem sztucznej inteligencji do turystyki górskiej.

Dołącz do nas i rozwijaj się razem z Poznaj Góry!
Polityka prywatności oraz regulamin korzystania z serwisu poznajgory.pl Redinnlabs - logo

Copyright Poznaj Góry 2025. All rights reserved.

Wersja portalu : 5.3.0