ładuję...
Zdjęcie
 • ikona wysokości 883 m n.p.m.
 • ikona zegara 1:15 h - 2:30 h
 • wieża pomiarowa

Żar

Pieniny Spiskie

Poznaj miejsce

Żar (883 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Pienin Spiskich, położony w ich środkowej części. Szczyt jest częścią głównego grzbietu Pienin Spiskich, zbudowanego z wapieni rogowcowych, i oferuje możliwość wspinaczki pieszej dzięki czerwonemu szlakowi turystycznemu, który prowadzi z Łapsz Wyżnych przez Dursztyn do Niedzicy. Pomimo stromych stoków, grzbiet wzdłuż osi jest łagodny, natomiast sam szczyt jest zalesiony i porośnięty krzewami, co ogranicza widoki. Istnieje możliwość rozszerzenia wędrówki na pobliskie grzbiety i skałki wapienne, takie jak Baszta, gdzie można podziwiać widoki na okolicę, w tym na Jezioro Czorsztyńskie i Gorce.

 • krajobraz

  Inna nazwa

  Szczyt Żaru jest również znany pod nazwą Branisko, choć ta nazwa jest błędem austriackich kartografów, którzy pomylili nazwy położonej na północ od grzbietu doliny potoku Baniska.

 • lokalizacja

  Jaskinie

  W południowych zboczach Żaru znajdują się dwie jaskinie: Krzywa Dziura i Prosta Dziura, stanowiące dodatkową atrakcję dla turystów.

 • pieszy

  Inne widoki

  Na grzbiecie wapiennych skał w okolicach Żaru można znaleźć skałki, takie jak Baszta, która oferuje piękne widoki na okolicę, w tym na Jezioro Czorsztyńskie i Gorce.

Zobacz mapę

Poznaj okolicę

ładuję...

Noclegi

Nasza przygoda dopiero się zaczyna.

Jesteśmy pierwszym startupem w Polsce pracującym nad wprowadzeniem sztucznej inteligencji do turystyki górskiej.

Dołącz do nas i rozwijaj się razem z Poznaj Góry!

Polityka prywatności oraz regulamin korzystania z serwisu poznajgory.pl Redinnlabs - logo

Copyright Poznaj Góry 2024. All rights reserved.

wersja portalu: 4.5.0