ładuję...
DSC_0133-02-11-22.jpg
  • ikona tarczy średni
  • ikona zegara ~4h
  • ikona szczytu górskiego 429-982m n.p.m.

Trzy Korony - Sokolica

Pieniny Właściwe | 12km

Rynek w Krościenku

Krościenko nie bez powodu nazywa się stolicą Pienin. W końcu dwa kroki z , z ulicy Trzech Koron znajduje się szlak na… zgadliście! . Naszą przygodę zaczynamy o 8:00 przy rynkowej kawiarni, zaopatrzeni już w kanapki i wodę. Zapowiada się piękna, słoneczna, majowa pogoda. Ruszamy w kierunku ulicy Trzech Koron ,mijamy kaplicę św. Rocha i pniemy się żółtym szlakiem ku górze. “Pionowe” ściany to ponoć, esencja Pienin Właściwych i rzeczywiście, już start jest dosyć stromy. Po 20 minutach marszu widzimy dumny znak z napisem: “”. Kilkadziesiąt metrów dalej szlak się wyrównuje.

Rynek - Krościenko nad Dunajcem
DSC_0108-02-11-22.jpg

Pieniński Potok

Po kolejnych 30 minutach spaceru, dochodzimy do pierwszego przystanku na naszej trasie - Pienińskiego Potoku. Jest to malowniczy strumyczek, z którego można uzupełnić zapasy wody na dalszą drogę. Stety, niestety, od tego momentu trasa znowu staje się stroma. Po paru zakrętach dochodzimy do rozwidlenia - polany Wyrobek. Prosto idzie się na przełęcz Szopkę (a następnie na lub Sromowce Niżne), a w lewo na Górę Zamkową. My uderzamy prosto, planujemy najpierw zdobyć Trzy Korony, aby uniknąć kolejek, a w drugiej kolejności zejść niebieskim szlakiem do Zamku Pieniny, robiąc w ten sposób à la pętlę.

Tablica informacyjna w Pienińskim Parku Narodowym - Pieniny Właściwe
Pieniński Potok przy szlaku na Trzy Korony - Pieniński Park Narodowy

Chwała Bogu!

Dotarliśmy do przełęczy Szopka! Spotyka się tu nasz żółty szlak z niebieskim, którym dalej się udamy w kierunku Trzech Koron. Zanim jednak wyruszymy, patrząc w kierunku południa, podziwiamy z majestatycznymi tatrami w tle, co daje nam przedsmak widoków na szczycie. Skąd wzięła się druga nazwa przełęczy? Od powiedzenia: “Chwała Bogu, już prawie !”. 

DSC_0203-02-11-22.jpg
DSC_0187-02-11-22.jpg

Boskie Trzy Korony

Po godzinie 9:00 dochodzimy na . Na szczęście nie ma jeszcze kolejek. Kupujemy bilety i udajemy się na metalowy taras. Widoki zapierają dech w piersiach, lecz nie polecamy osobom z lękiem wysokości ;-) . Z metalowej konstrukcji na Okrąglicy widać Dunajec, Tatry, Sromowce Niżne oraz Czerwony Klasztor. Schodzimy z tarasu i na naszych twarzach pojawia się satysfakcja: Nie dość, że pogoda dopisała i widoki piękne, to idealnie zdążyliśmy przed tłumami! Po godzinie 9:30 już, niczym na Zakopiance, robiły się “korki”.

Spływ Dunajcem - łódź flisacka wraz z Trzema Koronami w tle

Trzy Korony

Pieniny | 982m | Średni

DSC_0627-02-11-22.jpg
DSC_0454-02-11-22.jpg

Forteca św Kingi

Z tarasu wracamy na szlak niebieski i idziemy się w kierunku Góry Zamkowej. Po stromym zejściu dochodzimy do skrzyżowania ze szlakiem zielonym, jednak nie zmieniamy azymutu. Po 40 minutach stajemy przed murami zamku. Robimy tam przerwę na zwiedzanie - wzdłuż ruin znajduje się ścieżka edukacyjna z ławeczkami i tablicami informacyjnymi. Po 30 minutach znowu jesteśmy w trasie i wkrótce z powrotem dochodzimy do polany Wyrobek, gdzie skręcamy w prawo.

Ołtarz Matki Boskiej w Zamku Pieniny, Pieniny Właściwy
Zamek Pieniny, Pieniny Właściwy

Szlak Eksponowany

Przez pewien czas idziemy tą samą trasą, którą wchodziliśmy na , aby przy rozwidleniu Banków Gronik znowu odbić w prawo i kontynuować trasę niebieskim szlakiem. Przez około godzinę spacerujemy spokojną leśną ścieżką. Wkrótce, przed nami wyłania się rozwidlenie ze znakiem: “Szlak Eksponowany”. Oczywiście skręcamy w szlak eksponowany, ponownie odradzamy osobom z lękiem wysokości ;-) . Trasa jest mało wybaczająca - po prostu prowadzi przez pienińskie skały. W kilku miejscach ścieżka ma 1.5m szerokoś, a po prawej i lewej stronie jest przepaść.

Niebieski szlak Eksponowany między Sokolicą a Trzema Koronami - Pieniny Właściwe
Niebieski szlak Eksponowany między Sokolicą a Trzema Koronami - Pieniny Właściwe

Czerteź i Czertezik

Przy końcówce szlaku eksponowanego znajdują się dwa tarasy należące do szczytów Czerteź i Czertezik. Z obu rozpościera się malowniczy widok na przełom Dunajca, masyw Góry Zamkowej, Trzech Koron oraz Pieniny Słowackie.

Czertezik, Pieniny Właściwe
Widok na Dunajec z Czertezika, Pieniny Właściwe

Sokolica

Po godzinie 11:30 dochodzimy do rozwidlenia z magicznym znakiem: “Sokolicą - 15 minut”, nie czekamy ani chwili i już w 5 minut jesteśmy pod szczytem (ach to PTTK, zawsze zawyża ten czas…). Pokazujemy biletu kupione wcześniej pod Trzema Koronami i wdrapujemy się po skalnych schodach na taras. Na górze witają nas słynne sosny karłowate wraz z ikonicznym osobnikiem na skraju półki skalnej. Ze smakiem wcinamy resztę kanapek, strzelamy kilka (a raczej kilkaset) fotek i przymierzamy się do zejścia do Szczawnicy.

Słynna sosna karłowata na Sokolicy, Tatry w tle - Pieniny Właściwe
Panorama przełomu Dunajca z tarasu widokowego na Sokolicy - Pieniny Właściwe

Szczawnica

Zejście, pod względem nachylenia nie odstaje od normy. Schodzimy kamiennymi i drewnianymi schodami i po 30 minutach jesteśmy nad Dunajcem. Chwilę potem podpływa do nas flisak który za opłatą przeprawia nas do szczawnickiego brzegu Dunajca. Nasze podróż tym sposobem dobiegła końca. Chociaż czy aby na pewno? Nie, jeszcze musimy skosztować pierogi w schronisku Orlica!

Schronisko Orlica w Szczawnicy

Schronisko Orlica

Schronisko | Szczawnica

Nasza przygoda dopiero się zaczyna.

Jesteśmy pierwszym startupem w Polsce i Europie pracującym nad wprowadzeniem sztucznej inteligencji do turystyki górskiej.

Dołącz do nas i rozwijaj się razem z Poznaj Góry!

Polityka prywatności oraz regulamin korzystania z serwisu poznajgory.pl Redinnlabs - logo

Copyright Poznaj Góry 2023. All rights reserved.

wersja portalu: 4.1.0