Poznaj podregion
Krościenko nad Dunajcem jest małą miejscowością położoną w południowej części Polski. Jest znana przede wszystkim jako miejsce turystyczne, zważając na liczne walory przyrodnicze: Przełom Dunajca, sąsiedztwo ze Słowacką częścią Pienin, bliskość górskich szczytów. Krościenko jest wsią chętnie odwiedzaną zarówno w lecie, jak i w zimie; latem bowiem może podziwiać piękno przyrody w pełnej okazałości, a w okolicach Nowego Roku - gdy szczyty górskie na dobre zostaną przykryte śniegiem - możemy oddać się białemu szaleństwu, choćby przez jazdę na nartach.
-
Spływ flisacki
Dotyczy on nie tyle samego Krościenka, co gminy. Spłynąć Przełomem Dunajca wraz z flisakami możemy w okresie od 1 kwietnia do 31 października. Najpopularniejszą trasą jest ta biegnąca od Sromowców Niżnych do Szczawnicy.
-
Krościenko miastem o doniosłej randze?
Krościenko w średniowieczu znalazło się na drodze królewskiej (tzw. Via Regia), prowadzącej z Krakowa do Budy. Jeszcze do połowy XX w. co tydzień odbywały się targi, a do II połowy XIX w. w mieście miały miejsce także jarmarki, co może świadczyć o doniosłej roli miasta w rejonie Pienin!
-
Krościenko tematem utworów literackich!
Wieś pojawia się w poezji ludowej, napisanej m.in. przez Michała Słowika-Dzwona, Helenę Wolską oraz Krystynę Aleksander.
-
Bogactwo kulturowe gminy
Gmina Krościenko nad Dunajcem jest bogata w inne liczne atrakcje, m.in. kolejkę linową w Szczawnicy prowadzącą na szczyt Palenicy czy zamki w Niedzicy i Czorsztynie.