ładuję...
Rowerzyści jadący przełomem Dunajca - Pieniński Park Narodowy
  • ikona tarczy łatwy
  • ikona zegara 3h
  • ikona szczytu górskiego 441-501m n.p.m.

Przełom Dunajca rowerem

Pieniny Właściwe | 12.6km

Promenada w Szczawnicy

Szczawnica, słynie nie tylko z Uzdrowiska lecz także ze swojej promenady nad Grajcarkiem. Wzdłuż koryta rzeki ciągnie się trawiasta plaża oraz deptak ze ścieżką rowerową. Dzisiejszą wycieczkę zaczynamy o 9:30, wyposażeni w wypożyczone rowery na początku promenady przy dolnej stacji kolei linowej na Palenicę. Planujemy dojechać na rowerach do Sromowiec Niżnych, tam zostawić rowery (uwaga, nie wszystkie wypożyczalnie mają taką usługę) i spłynąć łodzią z powrotem do Szczawnicy.

Promenada w Szczawnicy, most zakochanych, Grajcarek
Ujście Grajcarka do Dunajca przy Promenadzie w Szczawnicy

Początek seansu

Już po 15 minutach dojeżdżamy do ujścia Grajcarka do . Tutaj też kończy się i zaczyna się właściwa droga do Sromowiec. Przejeżdżamy, obok Szczawnickiej przystani flisackiej, do której wrócimy za parę godzin, ale już łodzią. Około 500 metrów za przystanią, mijamy oraz Pawilon Pieniński. Wjeżdżamy do . Niesamowite widoki pienińskich skał uświadamiają nam dlaczego ten obszar został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest porównywany z kanionem Kolorado w USA!

Pawilon Wystawowy Pienińskiego Parku Narodowego - Szczawnica
Pawilon Wystawowy Pienińskiego Parku Narodowego - Szczawnica

Przejście na Słowację

Wkrótce dojeżdżamy do końcowej przystani Słowackiego spływu , która jednocześnie jest granicą Polski. Dzisiejsza wycieczka przebiega głównie na terenie Słowacji - na wszelki wypadek warto mieć przy sobie jakiś dokument tożsamości. Przejście jest bezproblemowe, po prostu mijamy znak graniczny. Następnie wjeżdżamy na drogę asfaltową, którą jedziemy dosłownie parę minut.

Przełom Dunajca - Pieniński Park Narodowy
Rowerzyści jadący przełomem Dunajca - Pieniński Park Narodowy

Przełom

Dojeżdżamy wkrótce do rozwidlenia: w lewo dalej ciągnie się asfalt, dojedziemy nim do słowackiej miejscowości Leśnica, a w prawo zaczyna się droga szutrowa w którą właśnie skręcamy. To tutaj zaczyna się właściwy seans, wcześniejszy odcinek był jedynie wstępem. A więc: światła zgaszone, kurtyna podniesiona! Przez następne 7 kilometrów, będziemy jechać krętą ścieżką położoną na prawym brzegu i rozkoszować się samą śmietanką Pienin.

Taras widokowy na Sokolicy - ujęcie z poziomu przełomu Dunajca
Taras widokowy na Sokolicy - ujęcie z poziomu przełomu Dunajca

Śmietanka Pienin

Pogoda dopisuje, popielate skały oraz bujna roślinność są nieustannie skąpane w promieniach słonecznych. Na Dunajcu jak po sznurku płyną pontony, kajaki oraz tradycyjne łódki. Nasza trasa biegnie raz górę, raz w dół, przypomina morskie fale. Staramy się być mimo wszystko uważni, gdyż na drodze nie ma żadnych barierek, a czasami szuter z dzieli czasami kilkumetrowa przepaść.

Łódki flisacki i pontony na przełomie Dunajca - Pieniński Park Narodowy
Łódki flisacki i pontony na przełomie Dunajca - Pieniński Park Narodowy

Czerwony Klasztor

Po około godzinnym „seansie” dojeżdżamy do miejscowości Červený Kláštor. Na początku mijamy pole namiotowe, z jedynym w swoim rodzaju widokiem na . Tuż potem przejeżdżamy koło . Budynek z zewnątrz nie wygląda zbyt okazale, ale pozory mylą! W obiekcie działa muzeum, które udostępnia do zwiedzania część kompleksu (bilety trzeba kupić w euro) i jest definitywnie warte odwiedzenia. Poza zwiedzaniem jest jeszcze jeden sposób na zobaczenie klasztoru w pełniej okazałości, a mianowicie… wyjście na Trzy Korony! Z tarasu na Okrąglicy jak na dłoni widać cały klasztor.

Czerwony Klasztor na Słowacji niedaleko Sromowiec Niżnych
Czerwony Klasztor, widok z Trzech Koron

Powrót do Polski

Za kompleksem klasztornym rozpoczyna się droga samochodowa, którą jedziemy wzdłuż , aż zobaczmy pieszą kładkę nad rzeką. Most w Sromowcach jest naszą drogą powrotną do ojczyzny. Jest również świetnym miejscem na zrobienie zdjęcia Trzem Koronom lub turystom płynącym na łódkach, kajakach czy pontonach. 

Przełom Dunajca - Pieniński Park Narodowy
Przełom Dunajca - Pieniński Park Narodowy

Przystań flisacka

W Sromowcach, w umówionym miejscu zostawiamy rowery. Udajemy się już pieszo w kierunku przystani flisackiej, gdzie kupujemy bilety. Po godzinie 12:00 odbijamy od brzegu i szykujemy się na część drugą seansu. Co ciekawe, z perspektywy łodzi przełom wygląda zupełnie inaczej! Z łodzi widzimy rzeczy wcześniej nie widoczne z pozycji rowerzysty. Po 2,5 godzinie cumujemy do przystani w Szczawnicy, obok której rano przejeżdżaliśmy i tym sposobem kończymy wycieczkę.

Przystań flisacka w Sromowcach Niżnych
Spływ Dunajcem - łódź flisacka wraz z Trzema Koronami w tle

Nasza przygoda dopiero się zaczyna.

Jesteśmy pierwszym startupem w Polsce i Europie pracującym nad wprowadzeniem sztucznej inteligencji do turystyki górskiej.

Dołącz do nas i rozwijaj się razem z Poznaj Góry!

Polityka prywatności oraz regulamin korzystania z serwisu poznajgory.pl Redinnlabs - logo

Copyright Poznaj Góry 2023. All rights reserved.

wersja portalu: 4.1.0