ładuję...
Zdjęcie

Gorce

  • 550 km²
  • 6 grzbietów
  • 1310 m

Poznaj podregion

Gorce jest pasmem górskim należącym do Beskidów Zachodnich, leży na pomiędzy Beskidem Sądeckim, a Żywieckim, wprost na północ od Tatr (właśnie dzięki temu Gorce słyną z pięknych widoków na ośnieżone szczyty). Obszar otaczają znane turystyczne miejscowości takie jak Nowy Targ, Mszana Dolna, Rabka Zdrój, czy Krościenko nad Dunajcem. Przed wybraniem się w Gorce, warto rozważyć nie tylko odwiedzenie popularniejszych szczytów takich jak Turbacz, ale również mniej znane szczyty - nie które z nich, m.in. Magurki są wyposażone w ciekawe atrakcje, takie jak wieże widokowe.

  • Geneza nazwy

    Pochodzenie nazwy Pienin pochodzi prawdopodobnie od słowa gorzeć, czyli płonąć i pochodzi od sposobu uzyskiwania polan przez wypalanie terenów zalesionych

  • Krokusy

    Wiosną gorcowe polany wypełnianiają się krokusami, co czyni je niezwykle atrakcyjnym miejscem do odwiedzenia podczas kwietniowych weekendów.

  • Przyjazne szlaki

    Tutejsze szlaki są dobrze opisane i często odwiedzane, nawet początkujący turyści nie będą mieli problemów ze zdobywaniem kolejnych szczytów.

Zdjęcie
  • 550 km²
  • 6 grzbietów
  • 1310 m

Gorce

Krokusy i widoki na Tatry

Poznaj Miejsce

Gorce = palić się

Jak podaje Wikipedia, nazwa pasma pochodzi prawdopodobnie od słowa gorzeć, czyli płonąć i pochodzi od sposobu uzyskiwania polan przez wypalanie terenów zalesionych.

Wieże widokowe

Na terenie gminy Ochotnica położone są 4 wieże widokowe (Magurki, Lubań, Gorc, Koziarz), z czego 3 z nich są położone w Gorcach (czwarta leży w Beskidzie Sądeckim na Koziarzu). Mimo, że są stosunkowo blisko siebie, widok z każdej z nich jest całkowicie inny, warto zdobyć je wszystkie jedna po drugiej. Jest to bardzo łatwe do osiągnięcia, jeżeli wynajmie się nocleg na terenie Ochotnicy Górnej, Dolnej lub Tylmanowej, wtedy wycieczka na dowolną z wieżę nie zajmie dłużej niż 4 godziny.

Gorczański Park Narodowy

Gorczański Park Narodowy obejmuje centralne pasmo Gorców, m.in. masywy Turbacza i Gorca. Jest to ostoja ponad 1500 gatunków roślin, oraz ponad 150 gatunków kręgowców. Park narodowy słynie z rozległych lasów, polan gorczańskich oraz pięknych widoków na Tatry, Jezioro Czorsztyńskie i Pieniny. Ciekawostka: sam szczyt Turbacza nie należy do terenu parku, lecz inne znane szczyty w okolicy już tak !


Źródła

Noclegi

Podregiony

ładuję...
Zdjęcie

Gorczański PN i okolice

Świetna panorama na Tatry

Zdjęcie

Pasmo Lubania

“Kawał” gór do odwiedzenia!

Zobacz mapę

Nasza przygoda dopiero się zaczyna.

Jesteśmy pierwszym startupem w Polsce pracującym nad wprowadzeniem sztucznej inteligencji do turystyki górskiej.

Dołącz do nas i rozwijaj się razem z Poznaj Góry!
Polityka prywatności oraz regulamin korzystania z serwisu poznajgory.pl Redinnlabs - logo

Copyright Poznaj Góry 2025. All rights reserved.

Wersja portalu : 5.3.0