ładuję...
Szlak na Wysoką - Rezerwat Wysokie Skałki, Pieniny Małe
  • ikona tarczy średni
  • ikona zegara 6h
  • ikona szczytu górskiego 463-1052m n.p.m.

Wysoka - Palenica

Pieniny Małe | 13km

Skwer Czarna Woda

Środek lipca, środek sezonu, masa turystów, wkoło silna zieleń roślinności. Znajdujemy się na Skwerze w Jaworkach, i przygotowujemy się do kolejnego wypadu w góry: wyjście na Wysoką, przejście granią Małych Pienin do Szafranówki, a na końcu zejście do Szczawnicy. Kolejność jest nieprzypadkowa. Biorąc pod uwagę, że standardowo zaczynamy wyjście o 8:00, chcemy zdobyć Wysoką w pierwszej kolejności, gdyż już przed 10:00 zaczynają się kolejki.

Skwer Czarna Woda w Jaworkach

Skwer Czarna Woda

Rynek | Jaworki

Wąwóz Homole

500 metrów od skweru w stronę Szczawnicy już zaczyna się Już na wstępie jesteśmy witani przez majestatyczne ściany skalne z iglakami na samej górze. Przez 800 kolejnych metrów delektujemy się każdym aspektem wąwozu. Przechodzimy przez urocze drewniane mosty, cykamy fotki dosłownie co parę kroków. Pod koniec rozpoczyna się strome wejście po schodach, które kończy się małą polaną.

DJI_0367-07-11-22.jpg
Wąwóz Homole - szlak w stronę Wysokiej

Zielone dywany

Opuściwszy polanę, znów idziemy przez paręnaście minut lasem, aby następnie wyjść na rozległe hale. Przez godzinę wspinamy się po prawie idealnie przystrzyżonym zielonym dywanie. Mijamy pole namiotowe, nieliczne drzewa, ruiny dawnych domów. 

DSC_0022-07-11-22.jpg
Szlak na Wysoką - Rezerwat Wysokie Skałki, Pieniny Małe

Wysoka

Po 9:00 dochodzimy do finalnego podejścia. Skręcamy z zielonego szlaku na niebieski i przez 100 metrów idziemy praktycznie pionowo w górę. Porządne buty są niezbędne, gdyż oprócz solidnego nachylenia, ścieżka prowadzi lasem, przez co jest dodatkowo wilgotna. Wreszcie widzimy patio, na którym chwilę odpoczywamy. Podążamy za znakiem " - 15 min" i wkrótce dochodzimy do pierwszego balkonu. Widok jest przepiękny, daje nam przedsmak panoramy na samej górze. I rzeczywiście, na górze jest cudownie. Z głównego tarasu rozpościera się widok na Pieniny właściwe wraz z Trzema Koronami oraz Pieniny Słowackie z Tatrami w tle.

Taras widokowy pod Wysoką - Pieniny Małe
Taras widokowy na Wysokiej, ujęcie z lotu ptaka

Durbaszka

W 45 minut z wysokiej przeszliśmy momentami stromym, kamienistym, zalesionym zejściem. Na Durbaszce od strony polskiej ponownie rozpościerają się zielone łąki do wypasu. Na chwilę zboczyliśmy, że szlaku, aby podejść do pobliskiego schroniska i spróbować tamtejszej kwaśnicy. W końcu bigos i kwaśnica to esencja gór!

Schronisko pod Durbaszką, Pieniny Małe
Widok z Durbaszki, Pieniny Małe

Wysoki Wierch

Po 11:00 wracamy ze schroniska na niebieski szlak i idziemy na północny zachód. Wkrótce dochodzimy do rozwidlenia. W lewo można dojść na , a w prawo ominąć szczyt dołem. Oczywiście skręcamy w lewo. Szlak znowu staje się stromy. Jednak każdy krok jest warty wysiłku - na górze widoki są niesamowite. Wydaje się, że w porównaniu do tarasu na Wysokiej, jesteśmy dużo bliżej Tatr i , które są teraz jak na dłoni. Siadamy na słynnej ławeczce i odpoczywamy.

Widok na Jarmutę ze szczytu Wysokiego Wiechu - Pieniny Małe
Widok na Słowację ze szczytu Wysokiego Wiechu - Pieniny Małe
Znaki PTTK pod Wysokim Wierchem
Widok na Trzy Korony z grani Pienin Małych

Szafranówka

Zejście z Wysokiego Wierchu jest równie strome, jak podejście. Kierujemy się prosto ma Szafranówkę. Droga prowadzi już cały czas w dół, jedynie przed samą Szafranówka jest niewielkie, aczkolwiek kamieniste wyjście. Pomiędzy drzewami nieustannie przewijają się z Nową Górą w tle. Przed 13:00 stajemy przy stacji górnej wyciągu narciarskiego. Na wprost widzimy Palenicę, po lewej w oddali dumnie stoi kościół w Krościenku.

Stado krów między Durbaszką, a Wysokim Wierchem - Pieniny Małe
Stado owiec pod Durbaszką, w tle Wysoki Wierch - Pieniny Małe

Palenica

Z Szafranówki schodzimy polaną, która zimą staje się nartostradą. Na dole mamy dwie opcje: skręcić na zachód i iść do lub na północny wschód na Palenicę. Wybieramy opcję drugą. Przez około 300 m znowu idziemy w górę. Oczywiście jako wytrwali "górale" nie kupujemy biletu na kolejkę linową, tylko skręcamy w żółty szlak i schodzimy w dół.

Widok na Palenicę ze szczytu Szafranówka - Pieniny Małe
Stacja dolna kolei PKL Palenica w Szczawnica

Szczawnica

Około godziny 14:00 jesteśmy pod stacją dolną kolejki Linowej w Szczawnicy. Czujemy się pozytywnie zmęczeni, w aparatach mamy pełno zdjęć, a na twarzach uśmiechy. Pozostaje jedno: udać się na obiad do jednej ze Szczawnickich jadłodajni!

Promenada w Szczawnicy, most zakochanych, Grajcarek

Promenada

Relaks | Szczawnica

Nasza przygoda dopiero się zaczyna.

Jesteśmy pierwszym startupem w Polsce i Europie pracującym nad wprowadzeniem sztucznej inteligencji do turystyki górskiej.

Dołącz do nas i rozwijaj się razem z Poznaj Góry!

Polityka prywatności oraz regulamin korzystania z serwisu poznajgory.pl Redinnlabs - logo

Copyright Poznaj Góry 2023. All rights reserved.

wersja portalu: 4.1.0