Poznaj miejsce
Znajdujący się w Łapszach NIżnych sypaniec zaadaptowany został na cele muzeum sztuki sakralnej i ludowej. Kalwaria spiska zaś to stacje drogi krzyżowej znajdujące się na jednej z łapszańskich gór, które zostały ukończone w 2007. Oprócz nich, w skład całej kalwarii wchodzą jeszcz kaplica Matki Bożej oraz Boży Grób. Od 17 lat w pierwsze niedziele miesiąca gromadzi ona wiernych na wspólnym przeżywaniu drogi krzyżowej.
-
Historia zamknięta w przedmiotach
W łapszańskim sypańcu znajdziemy obiekty, takie jak: monstrancje, ornaty, stare księgi m.in. chrztów, ślubów i zmarłych prowadzona w latach 1742-1805 oraz obiekty użytku codziennego: kredens, ławę, skrzynię, kołyskę, szafę.
-
Ciężka praca ludzkich rąk…
Parafianie Łapsz Niżnych okazali swoje poświęcenie podczas tworzenia kalwarii spiskiej, wykonując 9 metrowy drewniany krzyż, Kaplicę Matki Bożej i różaniec na polanie, a także bramę wejściową do Kalwarii.
-
Poświęcenie Kalwarii Spiskiej
Drugiego czerwca 2007 roku miało miejsce otwarcie i poświęcenie Kalwarii Spiskiej, którego dokonał Ks. Bp. Józef Guzdek w obecności Prowincjała Zakonu Pijarów o. Józefa Tarnawskiego.
-
Funkcja sypańca
Zabytkowy sypaniec w Łapszach Niżnych służy za Izbę Regionalną i Muzeum Parafialne.