ładuję...
Zdjęcie
 • ikona kalendarza 1844
 • ikona szczytu górskiego Blisko uzdrowiska

Dworek Gościnny

Architektura | Szczawnica Zdrój

Poznaj miejsce

Dworek Gościnny w Szczawnicy jest gmachem teatralno-hotelowy, którego fundamenty postawiono w 1875 r. z inicjatywy założyciela Szczawnicy Józefa Szalaya. Obiekt uroczyście otworzono w 1884 i do dzisiaj (co prawda z przerwami) służy miastu jako wielofunkcjonalne centrum kulturalno-biznesowe.

 • świątynia

  Unikalna architektura

  Dworkowi Gościnnemu nadano charakterystyczny styl, typowy dla tego regionu. Został wzniesiony z drewna modrzewiowego, posiada liczne galeryjki, lukarny oraz wieżyczki.

 • lokalizacja

  Miejsce kulturalnych spotkań

  Na przełomie XIX i XX wieku Dworek Gościnny stał się centrum życia kulturalno-rozrywkowego w Szczawnicy. Sławne osobistości, takie jak Helena Modrzejewska, Ludwik Solski, czy Maria Konopnicka, odwiedzały to miejsce, dając wykłady, odczyty, i wystawiając swoje sztuki.

 • serce

  Pożar i odbudowa

  W 1962 roku w Dworku Gościnnym wybuchł pożar, który zniszczył drewnianą konstrukcję. Jednak dzięki staraniom spadkobierców Adama hrabiego Stadnickiego oraz lokalnych władz, Dworek został odbudowany i ponownie oddany do użytku w 2011 roku.

 • lokalizacja

  Jazz bar

  W dolnej części Dworka znajduje się klubowa restauracja Jazz Bar serwująca kuchnię międzynarodową z elementami kuchni regionalnej. Można zjeść tutaj nie tylko burgera, ale również sushi lub Crème brûlée!

Zobacz mapę

Częste pytania

Relacja z miejsca

Poznaj okolicę

ładuję...

Noclegi

Nasza przygoda dopiero się zaczyna.

Jesteśmy pierwszym startupem w Polsce pracującym nad wprowadzeniem sztucznej inteligencji do turystyki górskiej.

Dołącz do nas i rozwijaj się razem z Poznaj Góry!
Polityka prywatności oraz regulamin korzystania z serwisu poznajgory.pl Redinnlabs - logo

Copyright Poznaj Góry 2024. All rights reserved.

wersja portalu: 4.5.1